15 kwietnia 2024

Sprint Ścinawa

Klub Kolarski

Testy sprawnościowe Narodowa Baza Talentów

5 min read
Podejmowanie aktywności fizycznej to samo zdrowie i dobra zabawa. Wiemy, że przyjemnie jest osiągać jak najlepsze wyniki, ale uwierz nam, że dadzą Ci one satysfakcję tylko wtedy, kiedy oddają Twoją rzeczywistą sprawność.
Testy sprawnościowe Narodowa Baza Talentów, VisionSportGlobal

Sprawdź siebie i ruszaj na testy sprawnościowe Narodowa Baza Talentów.

Podejmowanie aktywności fizycznej to samo zdrowie i dobra zabawa, ale musisz mieć świadomość, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych może się również wiązać z ryzykiem wystąpienia kontuzji lub innych niepożądanych zdarzeń. Dla Twojego bezpieczeństwa zalecamy, abyś wykonywał testy w grupie, najlepiej pod opieką osoby dorosłej.

Zgodnie z wymogami Ministerstwa Sportu i Turystyki, dwukrotnie w ciągu roku dla wszystkich uczestników szkółek kolarskich przeprowadzamy testy sprawnościowe Narodowa Baza Talentów. Do testów zaliczane są następujące konkurencje: zwis na drążku, bieg na 50 m oraz bieg na 600, 800 lub 1000 m. Tutaj znajdziesz pełny opis testów.

Czas to rozpracować

Nasi trenerzy zapewnią Ci formę. Osiągnij wyniki, o których zawsze marzyłeś!

Praca nóg i obuwie

Chodzenie, bieganie, jazda, wyścig. Twoje stopy i nogi zostaną poddane próbie.

Pomiary i wpis

Najszybszym sposobem na osiągnięcie wyników jest monitorowanie postępów.

Zwiększanie wysiłku

Powoli podnosząc ilość ćwiczeń, jesteśmy w stanie bezpiecznie budować kondycję.

Testy sprawnościowe

Zwis na drążku

Przygotowanie próby / co musisz mieć

Do przeprowadzenia próby zwisu na drążku na ugiętych ramionach potrzebujesz odpowiednio sprawdzony, poziomy drążek zawieszony poziomo na wysokości dosiężnej (tzn. takiej, na której dosięgasz go stojąc na podłożu). Pod drążkiem możesz umieścić materac. Potrzebny jest również stoper, taboret oraz pomoc osoby mierzącej czas.

Przebieg testu

Rozpoczynając próbę bądź lekko ubrany i ćwicz najlepiej boso. Stań pod drążkiem na taborecie i chwyć go nachwytem (palcami od góry i kciukiem od dołu) na szerokość barków. Najlepiej, jeśli w tej pozycji Twe oczy znajdą się kilka lub kilkanaście cm powyżej drążka. W stosownym dla Ciebie momencie rozpocznij zwis, uginając nogi w kolanach i podciągając się na ramionach. Broda musi znajdować się powyżej drążka. Osoba mierząca czas usuwa jak najszybciej niepotrzebny już taboret. Powinna go odstawić tak by nie stanowił zagrożenia dla Ciebie. Powinna też, jeśli będziesz się nadmiernie kołysał, wyhamować ten ruch poprzez przyłożenie ramienia do Twoich nóg. Nie powinna Cię przy tym chwytać za nogi. Pamiętaj, że nie wolno dotykać drążka brodą. Staraj się utrzymać w zwisie najdłużej jak potrafisz.

Pomiar czasu

Pomiar czasu uruchamia się w chwili rozpoczęcia przez Ciebie samodzielnego zwisu. Stoper zatrzymywany jest, gdy Twoje oczy znajdą się poniżej drążka. Zapisz wynik wyświetlany na ekranie stopera. Próbę wykonuje się jeden raz a do bazy wpisuje lepszy z zanotowanych rezultatów.

Bieg na 50 m

Przygotowanie próby / co musisz mieć

Przystępując do próby musisz zapewnić sobie dostęp do bieżni lekkoatletycznej ewentualnie równego, płaskiego, poziomego terenu oraz pomoc startera i osoby mierzącej czas. Do jej przeprowadzenia niezbędny jest sygnalizator startu (pistolet, urządzenie startowe, chorągiewka) oraz stoper. Na bieżni lub w wybranym miejscu należy wyznaczyć dwie oddalone od siebie o 50 m linie startu i mety. Odległość 50 m zmierz między zewnętrznymi krawędziami wytyczonych linii.

Przebieg testu

Wraz ze starterem ustaw się na linii startu. Osoba mierząca czas zajmuje miejsce na linii mety. Na komendę startera „na miejsca” stań nieruchomo tuż przed linią rozpoczęcia biegu w pozycji startowej wysokiej. Jest to pozycja stojąca, w gotowości do startu, o nogach ugiętych pod niewielkim kątem w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych oraz lekkim pochyleniu tułowia w przód, z jedną stopą wysuniętą i ustawioną tuż przed linią startu. Na sygnał startu wybiegnij jak najszybciej i z maksymalną prędkością pokonaj wyznaczony dystans zwalniając bieg dopiero za linią mety.

Pomiar czasu

Osoba mierząca czas w chwili zobaczenia sygnału startu uruchamia stoper. W momencie, gdy przekraczasz linię mety stoper zostaje zatrzymany. Wynikiem jest czas wyświetlony na stoperze. Biegniesz dwa razy i do bazy wpisujesz lepszy z uzyskanych czasów.

BIEG PRZEDŁUŻONY

Przygotowanie próby / co musisz mieć

Próbę biegu przedłużonego (600 m/800 m/1000 m) najłatwiej przeprowadzisz na bieżni lekkoatletycznej z wyznaczonymi dystansami biegu (600, 800, 1000 m). Jeżeli nie możesz z niej skorzystać, bieg zorganizuj na równym, płaskim i twardym podłożu. Wyznacz wtedy zamknięty tor o odpowiedniej długości z jak najbardziej łagodnymi łukami. Pamiętaj, wykonaj bardzo dokładne pomiary. Od nich zależy prawdziwość uzyskanych wyników. Pamiętaj, że dystans biegu jest dobierany w zależności od płci i wieku badanych. Odległość 600 metrów pokonują dziewczęta i chłopcy, którzy nie ukończyli 12 roku życia (mają 11 lat i mniej niż 12 pełnych miesięcy życia). Dziewczęta 13-letnie i starsze biegają na 800 m. Chłopcy od 13-ego roku życia pokonują dystans 1000 m. Do wykonania pomiaru niezbędny jest stoper i pomoc osoby mierzącej czas.

Przebieg testu

Przed próbą musisz przeprowadzić kilkanaście treningów w celu odpowiedniego przygotowania się do wysiłku oraz poznania przez Ciebie własnych możliwości. Naucz się odpowiedniego rozkładania sił oraz dobierania tempa biegu. Próbę rozpoczynasz w pozycji startowej wysokiej (stojąc w pozycji wykrocznej z ugiętymi pod niewielkim kątem stawami biodrowymi, kolanowymi i skokowymi, w niewielkim pochyleniu w przód, z wysuniętą stopą ustawioną tuż przed linią startową). Na sygnał osoby mierzącej czas rozpocznij pokonywanie wyznaczonego dystansu w jak najkrótszym czasie. Wraz z Tobą może biec równocześnie kilka osób.

Pomiar czasu

W momencie podania komendy startu uruchamiany jest pomiar czasu. W chwili, gdy przekraczasz linię mety stoper zostaje zatrzymany. Zapisz wynik spisując z wyświetlacza stopera czas w minutach i sekundach.

Zobacz, jak wykonać zwis na drążku

Zobacz, jak wykonać sprint

Zobacz, jak wykonać długi bieg

What Our customers say

I've managed to stay with FitFlex 3 times a week, for over 6 months now, and I owe it all to the classes that make you fall in love with the process.

Lizzie Thompson

I was introduced to FitFlex many years ago, twenty pounds ago in fact. I see a huge benefit with their combination of workout and goal setting.

Emma Velasquez